| Brand: | Digma |
| Model: | Digma Linx Alfa 3G |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 4 in (inches) |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Technology: | 4 in |
| Main Specs: | 1600 x 1200 pixels, 1280 x 720 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 1280 x 720 pixels |
| Selfie Specs: | 0.31 MP (megapixels) |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | ARM Cortex-A7, 1300 MHz, Cores: 4 |
| Gpu: | ARM Mali-400 MP2, 416 MHz, Cores: 2 |
| Ram: | 512 MB, 533 MHz |
| Storage: | 4 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.1 Oreo Go Edition |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 65 x 123.5 x 10 mm |
| Weight: | 110 g |
| Sim: | Micro SIM (Micro-SIM, Nano-SIM) |
| Wifi: | b, g, n, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Accelerometer |