| Brand: | Dell |
| Model: | XCD28 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 600 MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 2.1 (Eclair) |
| Dimensions: | 102 x 55 x 14.5 mm (4.02 x 2.17 x 0.57 in) |
| Weight: | 100 g (3.53 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~194 USD |