| Brand: | Dell |
| Model: | Venue 8 7000 |
| Type: | Phablet |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 8.4 inches, 204.6 cm2 |
| Resolution: | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~359 ppi density) |
| Technology: | OLED |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.4, AF |
| Main Features: | Depth & motion tracking sensors |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Intel Atom Z3580 |
| Cpu: | Quad-core 2.3 GHz |
| Gpu: | PowerVR G6430 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop) |
| Dimensions: | 215.9 x 124.2 x 6.1 mm (8.5 x 4.89 x 0.24 in) |
| Weight: | 305 g (10.76 oz) |
| Sim: | Micro-SIM - cellular model only |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~270 USD |