| Brand: | Dell |
| Model: | Venue 7 |
| Type: | Phablet |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 7.0 inches, 142.1 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Intel Atom Z2560 |
| Cpu: | Dual-core 1.6 GHz |
| Gpu: | PowerVR SGX544MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 193 x 118 x 9.6 mm (7.60 x 4.65 x 0.38 in) |
| Weight: | 234 g (8.25 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Red |
| Usd: | ~108 USD |