| Brand: | Dell |
| Model: | Venue 10 7000 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 10.5 inches, 319.7 cm2 |
| Resolution: | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~288 ppi density) |
| Technology: | OLED |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 7000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Intel Atom Z3580 |
| Cpu: | Quad-core 2.3 GHz |
| Gpu: | PowerVR G6430 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 5.0 (Lollipop) |
| Dimensions: | 243.4 x 195.4 x 6.2 mm (9.58 x 7.69 x 0.24 in) |
| Weight: | 597 g (1.32 lb) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~497 USD |