| Brand: | DELL |
| Model: | Streak 7 WiFi |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2011 |
| Display | |
| Size: | 7" |
| Resolution: | 800 x 480 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 1 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2780.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Nvidia Tegra 2 250 T20 |
| Gpu: | ULP GeForce |
| Memory | |
| Ram: | 0.5GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 2.3 Gingerbread, Android 2.2 Froyo |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 12.4 mm |
| Weight: | 453 g |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, GPS |
| Colors: | Black |