| Brand: | Dell |
| Model: | Streak |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 5.0 inches, 71.2 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~187 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.8, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 480p@20fps; 720p (via SW update) |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 480p@20fps; 720p (via SW update) |
| Capacity: | 1530 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 1.0 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android OS 1.6 (Donut), upgradable to 2.2 (Froyo) |
| Dimensions: | 152.9 x 79.1 x 10 mm (6.02 x 3.11 x 0.39 in) |
| Weight: | 220 g (7.76 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot (charges may apply) |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, Red, white |
| Usd: | ~205 USD |