| Brand: | Dell |
| Model: | Smoke |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1170 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7230 |
| Cpu: | 800 MHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 205 |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 2.2 (Froyo) |
| Dimensions: | 120 x 59.8 x 10.5 mm (4.72 x 2.35 x 0.41 in) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black |