| Brand: | Dell |
| Model: | Mini 3i |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.5 inches, 33.8 cm2 |
| Resolution: | 360 x 640 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 4 GB included |
| Os: | OPhone OS |
| Dimensions: | 122 x 58.4 x 11.7 mm (4.80 x 2.30 x 0.46 in) |
| Weight: | 102 g (3.60 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Passion Red, Oiled Bronze |
| Usd: | ~248 USD |