| Brand: | Dell |
| Model: | Flash |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.5 inches, 34.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7230 |
| Cpu: | 800 MHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 205 |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 2.2 (Froyo) |
| Dimensions: | 117 x 58 x 11 mm (4.61 x 2.28 x 0.43 in) |
| Weight: | 110 g (3.88 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA & UPnP |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |