| Brand: | Dell |
| Model: | Aero |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 3.5 inches, 33.8 cm2 |
| Resolution: | 360 x 640 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Protection: | Corning Gorilla Glass |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | CIF@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | CIF@30fps |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Marvell PXA310 624 MHz |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 1.5 (Cupcake) |
| Dimensions: | 122 x 57.9 x 11.7 mm, 68.6 cc (4.80 x 2.28 x 0.46 in) |
| Weight: | 104 g (3.67 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~248 USD |