| Brand: | DATAWIND |
| Model: | Ubislate 7W |
| Type: | Tablet |
| Display | |
| Size: | 7" |
| Resolution: | 480 x 800 |
| Technology: | LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 1 MP |
| Selfie Specs: | 0 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2500.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Memory | |
| Ram: | 0.5GB |
| Storage: | 4GB |
| Os: | Android 4.4 KitKat |
| Body | |
| Sim: | Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |