| Brand: | DANY |
| Model: | Monster 4G |
| Type: | Tablet |
| Display | |
| Size: | 7" |
| Technology: | LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2500.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 5.1 Lollipop |
| Body | |
| Sim: | Mini Sim - Regular, Mini Sim - Regular |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black |