| Brand: | CUBOT |
| Model: | Zorro 001 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5 in |
| Main Specs: | 8 MP, ƒ/ 1.8, (wide), 1.00 µm |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 5 MP, ƒ/ |
| Capacity: | 2200mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916v2 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-Core (4x Cortex A53 1.4 GHz) |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 306 |
| Os: | Android 4.4 KitKat |
| Os Version: | 4.4 |
| Dimensions: | 140.0 x 71.0 x 7.9 mm |
| Weight: | 167 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Micro SIM + Micro SIM) |
| Wifi: | 802.11b, 802.11g, 802.11n,Wi-Fi Hotspot |
| Bluetooth: | Bluetooth 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / 4G / |
| Colors: | Black, White |