| Brand: | CUBOT |
| Model: | X90 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Technology: | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 1500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1500 nits |
| Main Specs: | 100 MP, f/1.9, (wide), 1/1.8", PDAF 16 MP, 117˚ (ultrawide) 5 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5100 mAh |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 16GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 162.2 x 74 x 9.4 mm (6.39 x 2.91 x 0.37 in) |
| Weight: | 207 g (7.30 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Green, Black |
| Usd: | ~313 USD |