| Brand: | CUBOT |
| Model: | X70 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.58 inches, 104.3 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 100 MP, (wide), PDAF 5 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 32 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5200 mAh |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 165.1 x 75.3 x 10.2 mm (6.5 x 2.96 x 0.40 in) |
| Weight: | 220 g (7.76 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Tech Black, Space Black |
| Usd: | ~216 USD |