| Brand: | CUBOT |
| Model: | X3 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2025 |
| Display | |
| Size: | 1.73 inches |
| Resolution: | 466 x 466 pixels (~381 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 900 mAh |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Os: | Proprietary OS |
| Body | |
| Dimensions: | 53.8 x 53.8 x 13.5 mm (2.12 x 2.12 x 0.53 in) |
| Weight: | 94.6 g (3.35 oz) |
| Build: | Waterproof (5ATM) |
| Sim: | No |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, heart rate, SpO2, barometer, compass |
| Colors: | Black |