| Brand: | Cubot |
| Model: | Cubot X18 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.99 inches FHD+ |
| Resolution: | 2160 x 1080 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.99 inches IPS |
| Main Specs: | Camera Overview: 16 MP + 0.3 MP / 8 MP |
| Main Video: | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixels f/2.2 (SW 13.0MP) |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): 4 x 1.5GHz ARM Cortex-A53, 4 x 1.0GHz ARM Cortex-A53 |
| Gpu: | ARM Mali-T860 MP2, 650MHz |
| Ram: | Memory: 4GB LPDDR3, 833MHz |
| Storage: | Internal Storage: 64GB |
| Expandable: | Memory Support Up to 256GB (Uses SIM 2 Slot) |
| Os: | Android 8.0 Oreo OS |
| Os Version: | 8.0 |
| Dimensions: | 6.24 in x 2.9 in x 0.33 in |
| Weight: | 178.8 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM (Nano SIM + Nano SIM/microSD), Dual Standby) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, HotSpot |
| Usb: | USB Type-C Charging & Mass Storage |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor, Light Sensor, Accelerometer, Fingerprint sensor (Rear Mounted) Sensor |