| Brand: | CUBOT |
| Model: | U1 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2025 |
| Display | |
| Size: | 1.93 inches |
| Resolution: | 240 x 288 pixels (~194 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 300 mAh |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Os: | Proprietary OS |
| Body | |
| Dimensions: | 49.8 x 42.4 x 11.4 mm (1.96 x 1.67 x 0.45 in) |
| Weight: | 43.8 g (1.55 oz) |
| Build: | Waterproof (1ATM) |
| Sim: | No |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 5.4, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, heart rate, SpO2 |
| Colors: | Black, Pink |