| Brand: | CUBOT |
| Model: | Tab KingKong 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 10.95 inches, 347.7 cm2 |
| Resolution: | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~207 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Panda Glass, Mohs level 5 |
| Main Specs: | 64 MP, PDAF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 20400 mAh |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 273.8 x 181.4 x 16.8 mm (10.78 x 7.14 x 0.66 in) |
| Weight: | 1055 g (2.33 lb) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~238 USD |