| Brand: | CUBOT |
| Model: | Tab 70 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 10.95 inches, 347.7 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~138 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Mohs level 6 |
| Main Specs: | 16 MP, AF 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 8200 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Unisoc Tiger T616 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 257.6 x 169 x 8.1 mm (10.14 x 6.65 x 0.32 in) |
| Weight: | 555 g (1.22 lb) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Gray |
| Usd: | ~194 USD |