| Brand: | CUBOT |
| Model: | Tab 65 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Mohs level 6 |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 6200 mAh |
| Chipset: | Unisoc T615 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 15 |
| Dimensions: | 241.4 x 160.2 x 8.3 mm (9.50 x 6.31 x 0.33 in) |
| Weight: | 530 g (1.17 lb) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Gray |