| Brand: | Cubot |
| Model: | Cubot Rainbow 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.0 inches |
| Resolution: | 1280 x 720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.0 inches HD display |
| Main Specs: | Camera Overview: 13 Megapixels + 2 Megapixels / 5 Megapixels |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 Megapixels with LED Flash |
| Capacity: | 2350 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Quad-Core 1.3GHz ARM Cortex A7 |
| Gpu: | ARM Mali-400 MP2, 2-Cores |
| Ram: | Memory: 1GB, 533 MHz |
| Storage: | Internal Storage: 16GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 144 x 72 x 7.9 mm |
| Weight: | 165 Grams (With Battery) |
| Sim: | Micro SIM (Dual SIM (Micro+ Micro)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Usb: | Micro USBv2.0 With OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer Proximity Light |