| Brand: | Cubot |
| Model: | Cubot Rainbow |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 5.0 inch |
| Resolution: | 1280 x 720 (HD 720) |
| Technology: | 5.0 inch HD 1280 x 720 pixels HD Screen |
| Main Specs: | Rear 8.0MP (SW 13.0MP) with LED flashlight+Front 2.0MP (SW 5.0MP) + |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Front camera: 2.0MP (SW 5.0MP) |
| Chipset: | MTK6580 Quad Core |
| Gpu: | Mali-400 MP |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB ROM |
| Expandable: | Dual SIM,Dual Standby |
| Os: | Cubot Rainbow |
| Dimensions: | 14.20 x 7.20 x 0.88 cm |
| Weight: | 126g |
| Sim: | Micro SIM (Dual Micro SIM Card) |
| Wifi: | 802.11a/b/g/n wireless internet |
| Usb: | Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Sensors: | Gravity Sensor |