| Brand: | CUBOT |
| Model: | Pocket |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 4.0 inches, 41.3 cm2 |
| Resolution: | 540 x 1080 pixels, 18:9 ratio (~302 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 16 MP, (wide), AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Chipset: | Unisoc Tiger T310 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core (1x2.0 GHz Cortex-A75 & 3x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | PowerVR GE8300 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 119 x 58 x 12.5 mm (4.69 x 2.28 x 0.49 in) |
| Weight: | 128 g (4.52 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Black/Red, Green/Gold |