| Brand: | CUBOT |
| Model: | P80 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.58 inches, 104.3 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 48 MP, (wide), PDAF 2 MP (macro) 0.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 24 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5200 mAh |
| Chipset: | Mediatek MT8788V/WA |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 165.8 x 75.8 x 9.8 mm (6.53 x 2.98 x 0.39 in) |
| Weight: | 217 g (7.65 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Unspecified |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue, Purple, Pink, Light Blue |
| Usd: | ~173 USD |