| Brand: | CUBOT |
| Model: | P50 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.22 inches, 96.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 12 MP, (wide), 1/2.9" 5 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 20 MP, (wide), 1/2.8" |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Chipset: | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 156.2 x 74.6 x 9.4 mm (6.15 x 2.94 x 0.37 in) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Green |