| Brand: | CUBOT |
| Model: | P40 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.2 inches, 95.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~271 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 12 MP, (wide), 1/2.9", PDAF 5 MP (macro) Auxiliary lenses |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 20 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 155 x 73 x 10 mm (6.10 x 2.87 x 0.39 in) |
| Weight: | 184 g (6.49 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Unspecified |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Blue, Black, Green |