| Brand: | Cubot |
| Model: | Nova |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.5 inches HD+ |
| Resolution: | 1440 x 720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | 5.5 inches |
| Main Specs: | 13MP | 8MP |
| Main Video: | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixels |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Chipset: | MediaTek MT6739 64-bit Processor |
| Gpu: | PowerVR GE8100, 570 MHz |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | Android 8.1 Oreo OS |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 156 mm x 76 mm x 8 mm |
| Weight: | 170 Grams (With Battery) |
| Sim: | Nano SIM (Hybrid Dual SIM (Nano + Nano/MicroSD), Dual Standby) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, 802.11 n 5GHz, Wi-Fi HotSpot, Wi-Fi Direct |
| Usb: | Micro USB 2.0 With Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Ambient Light Sensor Accelerometer Sensor Proximity Sensor Fingerprint Scanner |