| Brand: | Cubot |
| Model: | CUBOT NOTE S |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 5.5 inch |
| Resolution: | 1280 x 720 (HD 720) |
| Technology: | 5.5 inch 1280x720 IPS Screen with 267 PPI |
| Main Specs: | Rear 5.0MP (SW8.0MP) AF with LED flashlight+Front 2.0MP (SW5.0MP) |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Front camera: 2.0MP (SW5.0MP) |
| Cpu: | MTK6580 Quad Core 1.3GHz |
| Gpu: | Mali-400 MP |
| Ram: | 2GB RAM |
| Storage: | 16GB ROM |
| Expandable: | Dual SIM,Dual Standby |
| Os: | CUBOT NOTE S |
| Dimensions: | 15.23 x 7.72 x 0.88 cm |
| Weight: | 163g |
| Sim: | Micro SIM (Dual Micro SIM Card) |
| Wifi: | 802.11b/g/n wireless internet |
| Usb: | Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Sensors: | Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Proximity Sensor |