| Brand: | Cubot |
| Model: | Cubot Note Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.2 inches FHD |
| Resolution: | 1280 x 720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 5.2 inches IPS |
| Main Specs: | Camera Overview: 16 Megapixels / 16 Megapixels |
| Main Video: | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP (SW 16 Megapixels) with 50mA soft flashlight |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Quad Core 1.50GHz ARM Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720 MP2, 600MHz |
| Ram: | Memory: 3GB LPDDR3, 733MHz |
| Storage: | Internal Storage: 32GB |
| Expandable: | xternal Memory Support Up to 128GB |
| Os: | Android 7.0 Nougat OS |
| Os Version: | 7.0 |
| Dimensions: | 148 mm x 72.8 mm x 8.5 mm |
| Weight: | 149.4 Grams (With Battery) |
| Sim: | Micro SIM (Dual SIM (Micro SIM + Micro SIM), Dual Standby) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, HotSpot |
| Usb: | micro USB 2.0 Charging & Mass Storage |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor, Light Sensor, Accelerometer, Fingerprint Scanner (Rear Mounted) Sensor |