| Brand: | CUBOT |
| Model: | Note 30 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.52 inches, 102.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 20 MP, (wide) 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Chipset: | Mediatek MT6765 Helio P35 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.35 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 12 |
| Dimensions: | 165 x 75.7 x 9 mm (6.50 x 2.98 x 0.35 in) |
| Weight: | 195 g (6.88 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Unspecified |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Green |