| Brand: | CUBOT |
| Model: | N1 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 1.28 inches |
| Resolution: | 240 x 240 pixels (~265 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | No |
| Capacity: | 450 mAh |
| Expandable: | No |
| Os: | Proprietary OS |
| Dimensions: | 49.5 x 49.5 x 14.5 mm (1.95 x 1.95 x 0.57 in) |
| Weight: | 55 g (1.94 oz) |
| Build: | Waterproof (5ATM) 50m water resistant |
| Sim: | No |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, heart rate, SpO2 |
| Colors: | Black |