| Brand: | CUBOT |
| Model: | Max 5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.95 inches, 114.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~387 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 144Hz |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Protection: | Mohs level 6 |
| Main Specs: | 100 MP, (wide), PDAF 5 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, AF |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5100 mAh |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 8200 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G610 MC6 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 173.9 x 78.9 x 9.2 mm (6.85 x 3.11 x 0.36 in) |
| Weight: | 223 g (7.87 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG, DisplayPort |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Tech Black, Pearl White |
| Usd: | ~324 USD |