| Brand: | Cubot |
| Model: | Cubot Max |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 6.0 inch |
| Resolution: | 1280 x 720 (HD 720) |
| Technology: | 6.0 inch HD screen (1280 x 720 pixels) |
| Main Specs: | Back camera 8.0MP (Interpolated 13.0MP) with flashlight + front camera 1.3MP (Interpolated 5.0MP) |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Front camera: 1.3MP (Interpolated 5.0MP) |
| Chipset: | MTK6753 Octa Core |
| Ram: | 3GB RAM |
| Storage: | 32GB ROM |
| Expandable: | Dual SIM, Dual Standby |
| Os: | Cubot Max |
| Dimensions: | 16.45 x 8.35 x 0.90 cm |
| Weight: | 550g |
| Sim: | Micro SIM (Dual Micro SIM Card) |
| Wifi: | 802.11a/b/g/n wireless internet |
| Usb: | Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer,Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Proximity Sensor |