| Brand: | CUBOT |
| Model: | Manito |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5 in |
| Protection: | Scratch resistant |
| Main Specs: | 13 MP, ƒ/ 2.0, (wide) |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 5 MP, ƒ/ |
| Capacity: | 2350mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | MediaTek MT6737 (1.3Ghz) (28 nm) |
| Cpu: | Quad-Core (4x Cortex A53 1.3 GHz) |
| Gpu: | ARM Mali-T720 MP2 550MHz |
| Os: | Android 6.0 Marshmallow |
| Os Version: | 6.0 |
| Dimensions: | 144.0 x 72.8 x 9.0 mm |
| Weight: | 178 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Micro SIM + Nano SIM) |
| Wifi: | 802.11b, 802.11g, 802.11n,Wi-Fi Hotspot |
| Bluetooth: | Bluetooth 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | 2G / 3G / 4G / |
| Colors: | Black, White, Gold |