| Brand: | Cubot |
| Model: | magic |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 5.0 inch |
| Resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Technology: | 5.0 inch |
| Main Specs: | Primary 13 MP f/2.4 + 2 MP + Secondary 5 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Chipset: | MediaTek MT6737 |
| Gpu: | Mali-T720 MP2 |
| Ram: | 3GB RAM |
| Storage: | 16GB (w/ MicroSD Expansion) |
| Expandable: | Yes (up to 128GB) |
| Os: | magic |
| Dimensions: | 145 x 71 x 9.3 mm |
| Weight: | 2600 mAh |
| Sim: | Micro SIM (Yes (With Non-Hybrid MicroSD Expansion)) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.1.1 b/g/n, Single Band, Wi-Fi Direct |
| Usb: | MicroUSB 2.0 (w/ USB Host) |
| Headphone Jack: | Yes |
| Sensors: | Light sensor, Distance sensor, Accelerometer |