| Brand: | CUBOT |
| Model: | KingKong X |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.58 inches, 104.3 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Mohs level 6 |
| Main Specs: | 100 MP, (wide), PDAF 5 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 10200 mAh |
| Charging: | 33W wired, PD |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G68 MC4 |
| Ram: | 16GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 170.9 x 82.2 x 18.7 mm (6.73 x 3.24 x 0.74 in) |
| Weight: | 388 g (13.69 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Unspecified |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~302 USD |