| Brand: | CUBOT |
| Model: | KingKong Star 2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.72 inches, 109.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~392 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 144Hz, 1500 nits (peak) |
| Refresh Rate: | 144Hz |
| Brightness: | 1500 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass, Mohs level 6 |
| Main Specs: | 100 MP, (wide), PDAF 5 MP (macro), AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 32 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5100 mAh |
| Charging: | 33W wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 8200 (4 nm) |
| Cpu: | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G610 MC6 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 177.7 x 81.8 x 13.5 mm (7.00 x 3.22 x 0.53 in) |
| Weight: | 305 g (10.76 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~270 USD |