| Brand: | CUBOT |
| Model: | KingKong Power 5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.88 inches, 112.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1640 pixels (~260 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Brightness: | 1000 nits |
| Protection: | Corning Gorilla Glass (unspecified version), Mohs level 6 |
| Main Specs: | 64 MP, (wide), PDAF 2 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 16 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 15300 mAh |
| Charging: | 33W wired Reverse wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Helio G100 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 6GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 15 |
| Dimensions: | 182.9 x 83.9 x 24.6 mm (7.20 x 3.30 x 0.97 in) |
| Weight: | 538 g (1.19 lb) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant 1200 lumens dedicated flood flashlight (on the back) 1000 lumens dedicated Dual-LED flashlight (on the top) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.1, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~238 USD |