| Brand: | CUBOT |
| Model: | KingKong Power 3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2024 |
| Size: | 6.72 inches, 108.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Protection: | Mohs level 6 |
| Main Specs: | 100 MP, (wide), PDAF 5 MP (macro) |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 32 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 10200 mAh |
| Charging: | 33W wired Reverse wired |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek MT8781 |
| Ram: | 12GB |
| Storage: | 256GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 14 |
| Dimensions: | 175.3 x 82.7 x 20 mm (6.90 x 3.26 x 0.79 in) |
| Weight: | 425 g (14.99 oz) |
| Build: | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant LED stripes on the back (music/notice/calls) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water Resistant: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth: | 5.2, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~194 USD |