| Brand: | CUBOT |
| Model: | King Kong Mini |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 4 in |
| Protection: | Scratch resistant |
| Main Specs: | 13 MP, ƒ/ 2.2, (wide), -2 MP, ƒ/ , (depth) |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 8 MP, Unknow |
| Capacity: | 2000mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | MediaTek Helio A22 (MT6761) (12 nm) |
| Cpu: | Quad-Core (4x Cortex A53 2.0 GHz) |
| Gpu: | IMG PowerVR GE-class GPU |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 P |
| Os Version: | 9.0 |
| Dimensions: | 119.0 x 58.0 x 12.1 mm |
| Weight: | 122 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Nano SIM + Nano SIM) |
| Wifi: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11n 5GHz,Dual band ,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Direct ,Wi-Fi Display |
| Bluetooth: | Bluetooth 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes, USB Type C, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | 2G / 3G / 4G / |
| Colors: | Black, Aurora, Black |