| Brand: | CUBOT |
| Model: | King Kong 7 |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 6.36" |
| Resolution: | 1080 x 2300 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 64 MP |
| Selfie Specs: | 32 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 5000.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek MT6771V/C Helio P60 |
| Gpu: | Mali-G72 MP3 |
| Memory | |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Os: | Android 11 |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 14 mm |
| Weight: | 267 g |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim / microSD |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2 |
| Sensors: | Fingerprint, Accelerometer, Gyroscope, GPS |
| Colors: | Black |