| Brand: | CUBOT |
| Model: | King Kong 6 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.09 in |
| Protection: | Scratch resistant |
| Main Specs: | 16 MP, Unknow, (wide) |
| Main Video: | 1080p video |
| Selfie Specs: | 8 MP, Unknow |
| Capacity: | 5000mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Unisoc Tiger T310 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-Core (1 x ARM Cortex A75 2.0Ghz + 3 x ARM Cortex A55 1.8Ghz) |
| Os: | Android 11 Red Velvet Cake |
| Os Version: | 11 |
| Dimensions: | 165.2 x 79.0 x 13.8 mm |
| Weight: | 261 g |
| Sim: | Dual SIM, dual stand-by (Nano SIM + Nano SIM) |
| Wifi: | 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11n 5GHz, 802.11ac,Dual band ,Wi-Fi Hotspot ,Wi-Fi Direct ,Wi-Fi Display |
| Bluetooth: | Bluetooth 5.0, A2DP, EDR, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | Yes, USB Type C, USB On-The-Go (OTG) |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | 2G / 3G / 4G / |
| Colors: | Black, with, Orange |