| Brand: | CUBOT |
| Model: | J8 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 5.5 inches, 74.1 cm2 |
| Resolution: | 442 x 960 pixels, 19.5:9 ratio (~192 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, (wide), AF 0.3 MP third unspecified camera |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 3100 mAh |
| Chipset: | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 135 x 63 x 11 mm (5.31 x 2.48 x 0.43 in) |
| Weight: | 144 g (5.08 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | Yes |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Red, Blue, Green |