| Brand: | CUBOT |
| Model: | GT3 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2025 |
| Display | |
| Size: | 1.96 inches |
| Resolution: | 410 x 502 pixels (~331 ppi density) |
| Technology: | AMOLED |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 530 mAh |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Os: | Proprietary OS |
| Body | |
| Dimensions: | 59.3 x 48.2 x 13.4 mm (2.33 x 1.90 x 0.53 in) |
| Weight: | 57 g (2.01 oz) |
| Build: | Waterproof (5ATM) |
| Sim: | No |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, barometer, compass, heart rate, SpO2 |
| Colors: | Black, Gray |