| Brand: | Cubot |
| Model: | CUBOT Dinosaur |
| Type: | Smartphone |
| Size: | 5.5inch |
| Resolution: | 1280 x 720 (HD 720) |
| Technology: | 5.5 inch 2.5D HD Screen |
| Main Specs: | Back camera 8.0MP ( Interpolation to 13.0MP ) + front camera 2.0MP ( Interpolation to 5.0MP ) |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Front camera: 2.0MP ( Interpolation to 5.0MP ) |
| Chipset: | MTK6735 64bit Quad Core |
| Gpu: | Mali-T720 |
| Ram: | 3GB RAM |
| Storage: | 16GB ROM |
| Expandable: | Dual SIM,Dual Standby |
| Os: | CUBOT Dinosaur |
| Dimensions: | 15.23 x 7.72 x 0.88 cm |
| Weight: | 201g |
| Sim: | Micro SIM (Dual Micro SIM Card) |
| Wifi: | 802.11a/b/g/n wireless internet |
| Usb: | Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Sensors: | Gravity Sensor,Proximity Sensor |