| Brand: | CUBOT |
| Model: | C7 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 1.54 inches |
| Resolution: | 240 x 240 pixels (~220 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Scratch-resistant glass |
| Main Specs: | No |
| Capacity: | 260 mAh |
| Expandable: | No |
| Os: | Proprietary OS |
| Dimensions: | 44 x 44 x 12 mm (1.73 x 1.73 x 0.47 in) |
| Weight: | 34 g (1.20 oz) |
| Build: | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim: | No |
| Water Resistant: | Yes |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, heart rate |
| Colors: | Black, Pink |