| Brand: | CUBOT |
| Model: | C30 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.4 inches, 101.4 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2310 pixels (~398 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 48 MP, (wide), 1/2.0", AF 16 MP, (ultrawide) 5 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | 32 MP |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4200 mAh |
| Chipset: | Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| Gpu: | Mali-G72 MP3 |
| Ram: | 8GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 157.1 x 76.4 x 8.5 mm (6.19 x 3.01 x 0.33 in) |
| Weight: | 190 g (6.70 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB Type-C, OTG |
| Headphone Jack: | Unspecified |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Green |