| Brand: | CUBOT |
| Model: | C29 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2024 |
| Display | |
| Size: | 1.52 inches |
| Resolution: | 360 x 360 pixels (~335 ppi density) |
| Technology: | TFT LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 410 mAh |
| Memory | |
| Expandable: | No |
| Os: | Proprietary OS |
| Body | |
| Dimensions: | 51.9 x 49.5 x 13.4 mm (2.04 x 1.95 x 0.53 in) |
| Weight: | 42.1 g (1.48 oz) |
| Build: | 1 ATM waterproof |
| Sim: | No |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 5.3, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | No |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, heart rate, SpO2, blood pressure |
| Colors: | Black |